top of page

CNC Tel Erozyon ile İmalat (CNC Wire EDM)

Tel Erozyon Nedir?

Tel erozyon ile imalat, hareketli bir tel elektrodu ile iş parçası arasında oluşan sabit olmayan elektriksel deşarjlarla iş parçasından malzeme uzaklaştırarak gerçekleştirilen bir elektrotermal işleme metodudur. Bu işleme metodu, geleneksel üretim yöntemleri ile üretilen parçalara göre çok daha hassas parçaların işlemesine imkan verir. Ayrıca bu işleme metodu tüm iletken malzemelerle uyumludur ve karmaşık şekilli tasarımlar yapılabilir ve üretilebilir. 

 

Tel Erozyon makineleri, fazla malzemeyi güçlü bir kesme kuvveti uygulamadan dikkatli bir şekilde çıkarabilir. İşlem genellikle otomatiktir, yani iş parçasının kendisine zarar verme şansı daha düşüktür. Tel Erozyon makineleri sert malzemeleri işleyebildiğinden ikincil, işleme sonrası ısıl işlemlere gerek yoktur. Sonuç olarak, şekillendirilmiş parça üzerinde çok az ısı gerilimi vardır veya hiç yoktur ve parçanın yüzeyinin bozulma olasılığı daha düşüktür.

Nasıl Çalışır?

Tel erozyon, temelde basit bir işleme mekanizmasına sahiptir.

Temelde tel erozyonun çalışması, deiyonize bir sıvıya batırılmış iş parçasının bir tabla ya da mengene yardımı ile sabitlenerek tel erozyon telinin iş parçasından küçük parçacıklar kaldırmasıyla açıklanabilir.

 

Burada deiyonize su kullanımı ile suyun içerisinden pozitif ya da negatif iyonların uzaklaştırılarak sudaki safsızlıkların giderilme işlemi için gereklidir. Bu sayede tel erozyonla işleme sırasında hassas işleme gerçekleştirilebilir.

2.PNG
IMG_E2546.JPG

Tasarım

Üretim

Tel Erozyon ile imalat sürecinde kullanılan 0,2 mm tel ve hassas ilerleme hızları,  %0,2 hata paylarında ürünlerin üretimini mümkün kılar. Böylece tasarlanan ürünlerin en küçük bölümleri bile üretilebilir.

Tel Erozyon Uygulamaları

Tel erezyonun çapaksız üretim gerçekleştirmesi ve yüzey pürüzlülüğünün diğer üretim çeşitlerine göre daha az olması tercih sebeplerinden biridir. EDM en yaygın olarak otomotiv, havacılık, medikal gereçeler, makine imalat sanayi ve elektronik endüstrileri için parça ve bileşen üretmek için kullanılır.

IMG_2556_edited.jpg

Mikro

Ürünler

IMG_2543.PNG

Çekme Numuneleri

dişliler

Dişli Çark Üretimi

bottom of page